Svět bylinek > Kouzelné bylinky Dr. Weisse > Tymián obecný

Kouzelné bylinky  Dr. Weisse

Bylinkám, které jsou použity v recepturách Dr. Weisse, jsou připisovány četné pozitivní účinky na lidský organismus. Odhalte tajemnou sílu účinných látek obsažených v jejich listech, květech a kořenech. Seznamte se s nejoblíbenějšími bylinkami Dr. Weisse, jejich účinky a použitím.

Blahovičník kulatoplodý Blahovičník kulatoplodý
(Eucalyptus globulus)
Islandský lišejník Islandský lišejník
(Cetraria islandica)
Jitrocel kopinatý Jitrocel kopinatý
(Plantago lanceolata)
Mateřídouška obecná Mateřídouška obecná
(Thymus serpyllum)
Plicník lékařský Plicník lékařský
(Pulmonaria officinalis)
Tymián obecný Tymián obecný
(Thymus vulgaris)
Tymián obecný

Tymián obecný
 (Thymus vulgaris)

Ve Francii tymiánu obecnému říkají penicilin chudých. Je jednou z nejsilněji antibioticky působících bylin. V lidovém léčitelství patří tymián mezi nejspolehlivější prostředky při chorobách horních cest dýchacích, kašli a bronchitidě.

Použití tymiánu:
Uplatnění tymiánu je poměrně široké. List i nať tymiánu působí protibakteriálně jednak při přímém kontaktu při kloktání a vyplachování úst, jednak při vnitřním použití. Díky obsahu silic je výborným desinfekčním prostředkem, který zároveň tlumí kašel a usnadňuje odkašlávání. Proto je vhodný při potížích z nachlazení, především pokud se jedná o nemoci dýchacích cest.

Tymián k inhalaci
1l vody přivedeme k varu a přidáme 3 lžíce tymiánu. Hrnec odstavíme ze sporáku. Vše necháme asi 10 min louhovat. Připravený nálev vlijeme do misky a inhalujeme.